מגזין ביטקוין

קנייה ומכירה של ביטקוין בישראל

1 2,316

ישנם הרבה דרכים לקנות ולמכור ביטקוין בישראל ובעולם בכלל. לכל דרך היתרונות והחסרונות שלה תלוי בתדירות העסקאות ובגודלם, הדרכים השונות מתאימות לשימושים שונים ולא תמיד אפשרות אחת תהיה יותר טובה מהאפשרות השנייה.

לפני קנייה של ביטקוין בכל דרך אתם תצטרכו ארנק ביטקוין ואת כתובת הביטקוין שלכם (מפתח ציבורי) לסיקור על ארנק חומרה טרזור (TREZOR) סיקור על ארנק חומרה לדג’ר נאנו (Ledger nano s) סיקור על ארנק חומרה לדג’ר בלו (Ledger blue) סיקור על ארנק תוכנה אקסודוס (Exsodus) סיקור על ארנק תוכנה ג’אקס (Jaxx).

- Advertisement -

דרכים אפשריות לקנות ולמכור ביטקוין בישראל

 

1. אנשים פרטיים

היתרון הברור הוא העלות, אם מוצאים מישהו שיש לו ביטקוין והוא רוצה למכור או שלכם יש ביטקוין ומצאתם מישהו שרוצה לקנות, כנראה שתוכלו לבצע עסקה ללא עמלות מיותרות. כך נחסכת העמלה לשני הצדדים.

החיסרון הבולט הוא שצריך למצוא בן-אדם לעשות עסקה מולו. לא תמיד קל למצוא צד שני שיהיה אמין שירצה לבצע עסקה בסכום, במקום ובזמן המתאים.

במידה והקונה אינו בקיא ברזי הביטקוין, ייתכן מצב שבו המוכר מצליח לסדר אותו ולגרום לו להאמין שקיבל ביטקוין כשלמעשה לא היו דברים מעולם.

בהעברה בנקאית המוכר יכול להיעלם עם הכסף או שהקונה יכול לבטל את ההעברה לאחר קבלת הביטקוין. בתשלום באמצעות פייפאל הקונה יכול לבטל את התשלום בפייפאל לאחר קבלת הביטקוין.

 

2. כספומט ביטקוין

הדרך המהירה ביותר לקנות (ולמכור במידה והמכשיר תומך) ביטקוין. החיסרון הוא ההגעה למקום שבו נמצא הכספומט. העמלות נעות בן 4% ל 5%. מסכום מסוים (בפעם אחרונה שפגשתי כספומט זה היה 10,000 ש”ח) תתבקשו להזדהות עם תעודת זהות.

  • כספומט שגרירות הביטקוין נמצא בתל אביב רחוב אחוזת בית 1
  • כספומט Bitcoin Change נמצא בתל אביב רחוב דיזינגוף 99

 

3. Bits of Gold – ביטס אוף גולד

חלפן ותיק, בעל היקף הפעילות הגדול בארץ. העמלה עבור קנייה ומכירה של ביטקוין בהעברה בנקאית היא 5% שזה ללא ספק עמלה משמעותית. היכולת לשלוט במועד נעילת השער נמוכה מבבורסות. עם זאת, העמלה היא “הכל כלול” ולכן לא בהכרח פחות משתלמת מאפשרויות אחרות.

ביטס אוף גולד עובדים גם עם כל סניפי GMT הפזורים בארץ, באמצעותם אפשר לקנות או למכור ביטקוין במזומן. החיסרון הוא שצריך לפתוח הזמנה מראש באתר של ביטס אוף גולד מה שהופך את התהליך ליותר מסורבל. היתרון הוא שיש להם סניפים הפזורים בכל הארץ. העמלה הכוללת יותר יקרה, כי לעמלה של ביטס אוף גולד מצטרפת העמלה של GMT (כ- 3% נוספים).

ביטס אוף גולד נחשבת לחברה אמינה מאד בקרב משתמשי ביטקוין בארץ. עם זאת שירות הלקוחות שלהם מתקשה לעמוד בעומס כנראה עקב הצמיחה הבלתי פוסקת בביקוש ל- ביטקוין.

קנייה או מכירה של ביטקוין בביטס אוף גולד

 

4. Bit2c – הבורסה הישראלית לביטקוין

חברה אמינה מאד, קיימת שנים ומעורבת בקהילה. הדבר העיקרי שאתם צריכים להבין לגביה היא שזו בורסה. בניגוד לחלפנים – המציגים שער והלקוח קונה מהם ישירות לפי שער זה – לקוחות הבורסה הם סוחרים, הם שמים פקודות קנייה ומכירה בשערים לבחירתם, הפקודות נכנסות לספר הפקודות. כשפקודת קנייה תואמת פקודת מכירה, מתבצעת עסקה בין שני הלקוחות, וביטקוין ושקלים עוברים מהחשבון בבורסה של האחד לשני.

יתרון גדול של בורסה הוא שאפשר לשלוט בצורה יותר טובה בתזמון ובשער שבו קונים. ומכיוון שכל פעולת מסחר היא פשוטה יחסית מבחינת הבורסה, היא יכולה להוריד משמעותית את העמלה לכל פעולה. אבל קיימות מספר עלויות עבור שימוש בפלטפורמה כזו, מעבר ל”עמלה” שאנשים נוהגים לצטט:

* ספרד (spread) – אם אני רוצה לקנות מיידית, אני צריך לקנות בשער של הצעת המכירה הנמוכה ביותר (lowest ask). היא תהיה גבוהה יותר מהשער שבו אוכל למכור (highest bid). אם נסתכל על השער הממוצע ביניהם, המחיר בו אקנה גבוה גם ממנו. זאת לעומת חלפן, שם ברוב המקרים השערים מחושבים ישירות מתוך שער ממוצע.

* סליפאז’ (slippage) – אם אני קונה בסכום משמעותי, ההצעה הנמוכה ביותר לא תספיק לכל הכמות שאני צריך, ואז אתחיל לקנות מהצעות במחירים גבוהים יותר ויותר. למען הסר ספק כל התהליך אוטומטי, אבל הוא אומר שבסופו של דבר אני אקנה בשער כולל שיכול להיות גבוה משמעותית מהשער שראיתי לפני העסקה.

* הטיה – גם השער הממוצע לא בהכרח תואם את השערים המקובלים בעולם. הניסיון מלמד שהשוק בארץ מפגר אחרי העולם. זה אומר שאם השער עלה, השער בביטוסי יהיה נמוך מדי. אם השער ירד, השער בביטוסי יהיה גבוה מדי.

בהתאם, לקנות או למכור יכול להיות יותר או פחות משתלם מאשר אמצעים אחרים. מכיוון שהשוק הישראלי קטן, עלויות אלה בביטוסי גבוהות משמעותית מהעלות המקבילה בבורסות בחו”ל.

* עמלת משיכה – בניגוד לחלפן המציע פעולה בה הכל כלול, ביטוסי צריכה לגבות בנפרד את העלות שלה להעברה בנקאית בעת משיכה.

5. כרטיס אשראי – קנייה בלבד

די נוח בגדול. החיסרון הבולט הוא העלות. בנוסף לעמלת הפעולה הרגילה של החלפן, יש גם עמלת כרטיס אשראי שמגולגלת על הלקוחה. בנוסף כרטיס האשראי גובה עלות המרת שער של כ-3% אם קונים במטבע שאינו שקל.

עסקאות בכרטיס אשראי אינן אמינות, במוצרים מסורתיים זה לא בעיה אבל מכיוון שביטקוין נזיל והעברות ובלתי הפיכות צריך לאבטח ולבטח את העסקה. רוב החלפנים המקבלים כרטיס אשראי משתמשים בפלטפורמה של סימפלקס (ישראלים), שחוסכת מהחלפן את הסיכון אבל יקרה. כל זה ביחד יכול להגיע לעלות כוללת של 10% ויותר.

דרישות הזיהוי יכולות להיות מחמירות ומסורבלות ממה שהיה אפשר לצפות מקניה בכרטיס אשראי באינטרנט.

 

6. זירות מסחר עולמיות

בזירות המסחר העולמיות העמלות יכולות לרדת עד ל-0.05%. ברור שצריך לקנות רק בהן, נכון? אז זהו, שקיימים מספר אתגרים בקניה כזאת:

א. רוב הבורסות תדרושנה תהליך אימות מחמיר בשביל שיהיה אפשר להפקיד ו/או לסחור ו/או למשוך. התהליך בד”כ מחמיר יותר מהמקובל בחברות בארץ. כמו כן, מכיוון שהם בד”כ אינם דוברי עברית, יהיה צורך להמציא להם מסמכים באנגלית ו/או תרגום נוטריוני.

ב. העברה בנקאית לחו”ל היא מסורבלת יותר. לרוב הלקוחות בבנק האפשרות לבצע זאת אינה פתוחה אלא אם כן מגיעים לסניף במיוחד. גם אז היא בד”כ יותר מסורבלת. ייתכן גם שהבנק ירצה לנכות מס במקור וכו’.

ג. העברה בנקאית לחו”ל יקרה יותר. הבנק גובה עמלה ובד”כ יש בנק קורספונדנט אחד או יותר שגובה עמלה. כבר היו לי העברות שעבורן נגבה $70 עמלה. ערך טיפוסי הוא כ-$40.

ד. העברה בנקאית לחו”ל איטית יותר ויכולה לקחת ימים או שבועות.

ה. הבורסות בחו”ל סוחרות בעיקר בדולר או יורו, אז אם יש לנו שקלים נצטרך קודם כל להמיר אותם למט”ח. המרה כזו עולה כ-1% דרך חשבון הבנק, או כ-2% במזומן בסניפי צ’יינג’ באלנבי. בד”כ הם לא יקראו לזה “עמלה” אלא “הפרשי שער”.

ו. כל האמור לעיל הוא בהנחה שהבנק יסכים בכלל לאשר את ההעברה. כידוע, הבנקים נוהגים לחסום העברות לבורסות ביטקוין, והבעיה חמורה יותר בהעברות לחו”ל (שם יש לבנק יותר חופש לחסום) מאשר לאלה בארץ.

ז. בבורסה עצמה יש, בנוסף לעמלה, גם spread ו-slippage. אם זאת בורסה בעלת נפח מסחר גדול הם יהיו נמוכים בהרבה מבביטוסי, אבל עדיין משמעותיים – להערכתי כחצי אחוז.

בהקשר זה ראוי לציין, שרוב העלויות לעיל הן כאלה שגם חלפני ביטקוין צריכים לשלם כדי שיהיה להם ביטקוין למכור, ולכן לא סביר שהעמלות אצלם תרדנה משמעותית מעבר לנהוג כיום.

כדאיות העבודה מול בורסה בחו”ל אפשר לאמוד בחישוב פשוט. נגיד שחסכנו 2% של עמלה משתנה ביחס לחלפן בארץ. העמלה הקבועה להעברה היא כ-$40, מה שאומר שאם אנו קונים בפחות מ-$2000 אין בכלל על מה לדבר.

בורסות כאלה מתאימות מאד לסוחרים ספקולטיביים, המעוניינים לבצע פעולות בתדירות גבוהה ולשלם עמלה מינימלית בכל פעם.

You might also like
Comments
טוען...