מגזין ביטקוין

מה זה מונרו – Monero – XMR

מטבע מבוזר המספק למשתמשים אנונימיות

0 575

“מונרו Monero” הוא מטבע דיגיטלי שעיקר ההתמקדות שלו הוא באנונימיות, סמל השוק שלו הוא “XMR”. מאז השקתו בשנת 2014, הוא מתקדם בהדרגה, ולאט לאט הפך להיות אחד המטבעות המבוזרים המובילים כיום. המפתחים והקהילה התמקדו בעיקר בשיפור הקוד שלו בכדי להבטיח רמה גבוהה של פרטיות ואנונימיות.

רבים וטובים הראו התלהבות והערכה רבה למטבע. בניהם ולדימיר ואן דר לאן ( Vladimir Van Der Laan), מפתח ביטקוין, פיטר טוד (Peter Todd), קריפטוגרף ידוע, ואנדרו פולסטרה (Andrew Poelstra), שגם הוא תרם רבות לפיתוח ביטקוין.

- Advertisement -

מונרו כמו ביטקוין ומטבעות מבוזרים אחרים משמש כמערכת תשלום מבוזרת שדרכה אפשר לרכוש מוצרים ולשלם על שירותים שונים. בנוסף לבצע מסחר כנגד מטבעות מבוזרים אחרים.

היתרון העיקרי של המטבע הוא לתת למשתמש אנונימיות מוחלטת. המטבע כולל מספר שיטות קריפטוגרפיות מורכבות ביותר, המאפשרות לו לתת פרטיות יוצאת דופן. במאמר זה נסקור את הטכניקות שבהם המטבע משתמש בכדי לספק אנונימיות.

 

כתובות מוחבאות “stealth addresses”

שימוש חוזר באותה הכתובת היא אחת מבעיות האנונימיות הנפוצות במטבעות מבוזרים, כולל ביטקוין. כאשר אתם מקבלים תשלומים מרובים באמצעות כתובת אחת, כל מי שיודע על אותה כתובת יכול בקלות לעקוב אחר העסקאות הנכנסות והיוצאות שלה.

כתובות שונות בארנק שלכם יכולות להיות מקושרות בקלות, בשל הדרך שמטבעות מבוזרים מתמודדים עם עודף. במונרו, כל כתובות היעד מוסתרות בבלוק בכדי לאפשר רק לשולח ולמקבל לזהות אותן. כל חיפוש בבלוקצ’יין של המטבע לא יחשוף את כתובת היעד המדויקת שאתם משתמשים בכדי לקבל כספים.

מה שכן נראה בבלוקצ’יין, זה “האש” קריפטוגרפי של כתובת היעד. השולח והנמען הם היחידים שיכולים לפענח את ה-“האש Hash” כדי לחשוף את כתובת היעד בפועל. כתובות מוסתרות אלה נקראות כתובות מוחבאות או באנגלית “stealth addresses”.

 

הפרדת ההעברות

כאשר נשלח מונרו לכתובת מסוימת כלשהי, היא תועבר במספר יחידות תשלום נפרדות. לדוגמה, אם נשלח 18 מונרו, על הבלוקצ’יין זה יראה כשלושה העברות שונות של 10, 5 ו -3 XMR. כל ההעברות הללו יירשמו בנפרד על הבלוקצ’יין כאילו הועברו בנפרד לכתובות שונות.

טכניקה זו חלה גם על כל ה”עודף”, אשר מוחזר לשולח או עמלות השליחה המשולמות לכורים. מה שעושה את המעקב על הסכומים הנשלחים לבלתי ניתנים למעקב.

 

טבעת חתימות “Ring Signature”

חתימת טבעת עושה שימוש במפתחות שלכם בכדי לחתום על ההעברה, לחתימה מתווספות עוד מספר של חתימות מהבלוקצ’יין. כך שאין כל אפשרות לקבוע מי מהחותמים הוא באמת זה שביצע את ההעברה.

 

החיסרון

החיסרון המרכזי שיש בהפעלת הטכנולוגיות הנ”ל על המטבע הוא גודל הבלוקצ’יין. ככל שיש יותר מידע על הבלוקצ’יין, הוא שוקל יותר. מה שיכול להוות בעיה בעתיד המטבע.

Comments
טוען...