מגזין ביטקוין

מה זה לייטקוין Litecoin? ובמה הוא שונה מביטקוין?

0 1,536

 

בשנת 2009 סטושי נקמוטו Satoshi Nakamoto הוציא לעולם את המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון. הקוד של המטבע שוחרר בקוד פתוח מה שאומר שכל מי שרוצה יכול חופשי להעתיק את הקוד לשנות אותו לצרכים שלו ולהשתמש בו בפרויקטים אחרים. הרבה מהמטבעות הדיגיטליים המבוזרים שיצאו בשנים האחרונות הם בעצם גרסה של ביטקוין שנעשו בהם כמה שינויים. ישנם מטבעות שהצליחו יותר וישנם שפחות.

- Advertisement -

המטבע לייטקוין (Litecoin) הוכרז בשנת 2011 במטרה לשמש כמטבע כסף לעומת מטבע הזהב ביטקוין (Bitcoin). הקוד הבסיסי הוא העתק של הביטקוין עם כמה שינויים שהמרכזיים שבהם הם שינוי האלגוריתם, שינוי הזמן הממוצע לבלוק ושינוי מספר המקסימום של המטבעות.

 

השוואה בין מטבע הזהב ביטקוין, למטבע הכסף לייטקוין.

ביטקוין -Bitcoinלייטקוין – Litecoin
מקסימום מטבעות21 מיליון מטבעות84 מיליון מטבעות
אלגוריתםSHA-256Scrypt
זמן ממוצע לכרייה של בלוק10 דקות2.5 דקות
עדכון קושי הכרייה2016 בלוקים2016 בלוקים
חצייה של רווחי הכרייהנחצה כל 210,000 בלוקים.נחצה כל 840,000 בלוקים
רווח התחלתי לבלוק50 מטבעות BTC50 מטבעות LTC
רווח עכשווי לבלוק12.5 מטבעות BTC25 מטבעות LTC
דפדפן בלוקיםblockchain.infoblock-explorer.com
נוצר על ידיסטושי נקמוטו Satoshi Nakamotoצ’ארלי לי Charles Lee
נוצר בתאריךינואר 2009אוקטובר 2011
גודל שוק (נכון לזמן הכתיבה)כ $100,000,000,000כ $3,500,000,000
מחיר (נכון לזמן הכתיבה)$5800$60

 

בדיוק כמו ביטקוין, לייטקוין הוא מטבע שנוצר על ידי כרייה. לייטקוין נוצר באוקטובר 2011 על ידי צ’ארלי לי Charles Lee לשעבר מהנדס תוכנה שעבד בתאגיד הענק “גוגל”. הרעיון הראשוני היה לשפר את הביטקוין.

לאחר שיצר את המטבע רצה צ’ארלי להכניס אותו לחלפן הכי גדול בארצות הברית ואחד החלפנים הגדולים בעולם למטבעות מבוזרים “קוינבייס” Coinbase צ’ארלי לי נכנס לעבוד בתור מהנדס תוכנה בחברה ושכנע את המנהלים להכניס את המטבע שהמציא. לאחר שהמטבע נכנס לשם התפטר צ’ארלי לי מהחברה והמטבע נשאר כאחד מהמטבעות שאפשר לסחור בהם ב Coinbase. היום רוב הבורסות למסחר במטבעות דיגיטליים מבוזרים סוחרים בלייטקוין.

אחד השינויים העיקריים היה שינוי האלגוריתם בכדי למנוע את הבעיה שנוצרה בביטקוין שבה חברות המציאו מחשבים שמיועדים לכרייה של אלגוריתם ספציפי ASIC מחשבים אלה כורים מהר יותר וצורכים פחות חשמל ממחשבים ביתיים. מה שמרים את רמת הקושי של הכרייה והופך את הכרייה מהמחשב הביתי ללא משתלמת.

שינוי האלגוריתם לא עזר לפתרון הבעיה וכשהמטבע נהיה יותר פופולרי גם לו הומצאו ASIC שמשתמשים באלגוריתם של הלייטקוין אלגוריתם ה scrypt.

 

ההבדל בהעברות

ההבדל המשמעותי ביותר הוא שבלייטקוין העברות מאומתות הרבה יותר מהר מביטקוין. והוא יכול לטפל בהרבה יותר העברות בו זמנית בגלל קיצור זמני הבלוק מעשר דקות ממוצע בביטקוין ל2.5 דקות ממוצע בלייטקוין. החיסרון בקיצור זמני הבלוקים הוא שהיומן “הבלוקצ’יין” של הלייטקוין גודל הרבה יותר מהר מזה של הביטקוין. מה שמקשה על חלק מהאנשים לאחסן עותק שלו.

קיצור של זמני הבלוק מוריד את הסיכון של “double spending” שבו אדם מנסה להעביר את אותו המטבע לשני כתובות שונים לפני שהעברה אומתה. (במקרה של אותו כוח כרייה בשני הרשתות)

אדם שמקבל לייטקוין יצטרך לחכות 5 דקות בכדי לקבל 2 אישורים בעוד שבביטקוין הוא יצטרך לחכות 10 דקות לאישור אחד.

Comments
טוען...