מגזין ביטקוין

מה זה איתריום – Ethereum?

0 945

 

איתריום Ethereum פלטפורמה ליצירת אפליקציות מבוזרות שרצות על הבלוקצ’יין דרך שימוש בחוזים חכמים. איתריום נוצר בסוף יוני 2015 ומאז שעלה לאוויר הפופולריות שלו צברה תאוצה במהירות שיא.

- Advertisement -

בתוך פחות משנה גודל השוק שלו היה מעל מליארד דולר. גודל השוק של האיתריום היום הוא מעל 30 מליארד דולר. המטבע המבוזר היחיד עם גודל שוק גדול יותר הוא הביטקוין.

ישנם עוד מטבעות מבוזרים שהייתה להם הצלחה מסחררת אבל אף אחד מהם לא הגיע לרמה של האיתריום.

מי שיצר והמציא את רעיון האיתריום הוא ויטליק בוטרין מהנדס תוכנה קנדי-רוסי. ויטליק בוטרין הוא גם מייסדו של אתר האינטרנט והמגזין ביטקוין מגזין. ויטליק בוטרין נולד בקולומנה, מחוז מוסקבה ברוסיה והתגורר שם עד גיל 6, ואז עבר עם הוריו לקנדה. בבית הספר היסודי זוהה על ידי מוריו כילד מחונן וכבר אז הוא החל להתעניין במתמטיקה, מחשבים, וכלכלה.

בהיותו בן 17 נחשף לראשונה לביטקוין ולטכנולוגיית הבלוקצ’יין והחל להתעניין בתחום. בשנת 2012 זכה בוטרין במדליית ארד באולימפיאדה הבינלאומית למדעי המידע. בשנת 2013, לאחר שנסע לפגוש מתכנתי בלוקצ’יין מסביב לעולם, פרסם את המאמר ובו הציע את המנגנון שיאפשר את קיומו של האת’ריום. בוטרין החל ללמוד באוניברסיטת ווטרלו אך עזב את לימודיו בשנת 2014 לאחר שזכה במלגת Thiel בסכום של 100,000 דולר והחל להקדיש את כל זמנו לפרויקט האת’ריום.

 

 

מה עושה את האיתריום כל כך פופולרי?

בקצרה, איתריום הוא מטבע מבוזר כמו ביטקוין רק שהוא מסוגל לעשות הרבה יותר.

מערכות עמית לעמית כמו ביטקוין שהם מבוזרות ומופצות, כשכל המשתתפים הם גם השרת וגם המשתמשים באותו הזמן, מאובטחות פי כמה מכל המערכות הלא מבוזרות ביחד.

מערכות לא מבוזרות הם פחות מאובטחות, מהסיבה שכל הרשת עוברת על שרת אחד מה שהופך אותה לחלשה יותר ופגיעה יותר מאנשים שמנסים לחדור אליה.

מצד שני, מערכת מבוזרת שכל משתמש הוא גם שרת, מספר ה”שרתים” שיש להם עותק של מסד הנתונים הופך למיליונים. לא רק שהיא יותר מאובטחת, היא גם תמיד זמינה ולא נופלת לרגע גם אם חלק מה”שרתים” לא זמינים או לא מחוברים.

בנוסף לכל זה והחשוב ביותר הוא שהבלוקצ’יין מספק מידע אמין. כל הצדדים רואים את המידע אף אחד לא יכול לעשות העברה מבלי שיש לו מה להעביר.

היתרונות האלה הם מאד חשובים למערכת תשלומים, ישנם מספר מפתחים שהבינו שהבלוקצ’יין יכול לספק עוד דברים חוץ ממערכת תשלומים. כל סוג מידע שצריך לשמור עליו ועל אמינותו יכול להישמר על הבלוקצ’יין בדרך מאובטחת ויעילה יותר.

 

איתריום הוא המטבע הראשון שמשתמש בטכנולוגית הבלוקצ’יין בכדי לשמור מידע שלא בהכרח קשור למערכת תשלומים. כל אחד יכול לחשוב על כל אפליקציה אפשרית, לתכנת אותה ולשלוח אותה שתפעל על רשת האיתריום.

הפוטנציאל של מערכת כזאת הוא גדול מאד. אפשר למשל ליצור מטבע חדש בכמה שורות בודדות של קוד. וישנם גם “אפליקציות” יותר מורכבות שאפשר לתכנת שירוצו על גבי רשת האיתריום למשל מערכות פרסום שיכולות להחליף ענקיות פרסום כמו “גוגל אדוורד – Google AdWords”  או “פייסבוק אדס – Facebook Advertising” וכך להימנע מתשלום עמלות גבוהות למתווכים.

עוד שימוש אפשרי באיתריום הוא הרצת תכנות מורכבות שצורכות הרבה כוח מחשוב שישתמשו בכוח המחשוב הגדול שלאיתריום יש להציע.

You might also like
Comments
טוען...