מגזין ביטקוין

כל מה שאתם צרכים לדעת לקראת הפיצולים הבאים

0 589

כרגע יש שני פיצולים מתוכננים עבור רשת הביטקוין. פיצול אחד נקרא “Bitcoin Gold ביטקוין גולד (BTG)” שמתוכנן  ל-25 באוקטובר, בעוד הפיצול השני “(Segwit2x (BTC1” יתקיים בערך באמצע נובמבר בבלוק מספר 494784.

שני הפיצולים שעומדים להתבצע, בנוסף לפיצול הקודם ייצרו מצב של ארבעה בלוקצ’יינים שבכולם היסטוריית ההעברות דומה לבלוקצ’יין המקורי שנוצר על ידי סאטושי נקמוטו.

 

- Advertisement -

ביטקוין גולד (BTG)

הפרויקט ביטקוין גולד (BTG) שואף לפצל את רשת הביטקוין לגרסת ביטקוין שתהיה חסינת ASIC. הסיבה שהם מפצלים את הרשת היא כי הם מאמינים שהכרייה באמצעות ASIC מרוכזת מדי. לכן, מפתחי ביטקוין גולד (BTG) מתכננים להפוך את הביטקוין לכרייה באמצעות כרטיסי מסך (GPU), על ידי שינוי הקונצנזוס של הפרוטוקול המקורי לאלגוריתם שנקרא Equihash. פיצול זה מתוכנן ל-25 באוקטובר, אבל הרשת עצמה לא תהיה באוויר עד לראשון בנובמבר.

 

סגוויט BTC1) Segwit 2x)

הפיצול של Segwit2x הוא פשרה טכנית הנובעת מהסכם ניו יורק (NYA) בשנה האחרונה, בין הרוב המכריע של כורי ביטקוין ועסקים. יש אנשים הסבורים כי הפשרה בהסכם ניו יורק סייעה לדחוף את הכורים להשתמש בכוח ההצבעה שלהם בכדי ליישם בסופו של דבר את פרוטוקול “(Segregated Witness (Segwit”. ההפעלה של סגוויט (Segwit) באה עם הסכם ששלושה חודשים לאחר מכן יהיה פיצול לבלוקים בגודל 2MB. פיצול זה יתקיים בבלוק מספר 494784 או בערך בסביבות 18 בנובמבר.

נכון לעכשיו, לא בטוח ששני פיצולים אלה יתקיימו במועדים הצפויים.

 

מה צריך לדעת לפני, במהלך ואחרי הפיצול?

יש כמה דברים שבמידה ואתם מחזיקים בביטקוין אתם צריכים לדעת לפני, במהלך ואחרי הפיצול. לפני הפיצול צריך לוודא כי הביטקוין שלכם נמצא במקום הנכון, בזמן הנכון. אם יש לכם ביטקוין אצל אחד מחלפני הביטקוין (exchange), לפני הפיצול (ויפה שעה אחת או במקרה שלנו כמה שעות קודם) אתם צריכים למשוך את הביטקוין מהם לארנק או כתובת שהם בשליטתכם המלאה. שימו לב לפני הפיצול (ובכללי בכל עת שאתם לא סוחרים בו) שאתם מחזיקים את הביטקוין בארנקים או בכתובות שיש לכם מפתחות פרטיים או Seed (אשמח להצעת תרגום נורמלית לביטוי זה) שלהם.

אם אתם בוחרים לשמור כספים על ארנק ללא מפתחות פרטיים או אצל חלפנים, אתם צריכים להיות מודעים שהם אלו ששולטים בו ולא אתם. בסופו של דבר, אתם כפופים לשיקול הדעת שלהם. מרבית פלטפורמות המסחר לא יתנו לכם לבצע פיקדונות ומשיכות במהלך הפיצול.

אם יש לך מפתח פרטי זה הביטקוין שלך! אם אין לך מפתח פרטי את/ה רק חושב/ת שהוא שלך!

במהלך הפיצול, שליחת עסקאות ביטקוין זה לא הרעיון הטוב ביותר. אתם צריכים להיות סבלניים עד שכל ה”אבק” סביב הפיצול ירד והוא ייושם בהצלחה.

לאחר הפיצול, כדאי להישאר סבלניים, יש להתחיל לחקור כיצד לייבא את המפתחות הפרטיים שלכם, כך שתוכלו לטעון את המטבעות המפוצלים או לחכות לכלי פיצול מספקי הארנקים. משתמשי ביטקוין רבים נאלצו להמתין ימים ושבועות לספקי הארנקים שייצרו כלים נוחים לגביית המטבעות מהרשת החדשה בפיצול הקודם.

 

 

Replay Attacks

אם אתם בעלים של כמות מסוימת של מטבעות על פי הבלוקצ’יין לפני פיצול, יהיה לכם את אותה כמות על שני הבלוקצ’יינים לאחר הפיצול. מה אם אתם רוצים לבצע העברה בבלוקצ’יין אחד ולא על השני? אם אתם עושים העברה בבלוקצ’יין אחד, מישהו יכול להעתיק את אותה ההעברה, שבה יש את החתימה שלכם, ולהציג אותה לביצוע על הבלוקצ’יין השני. כלומר, הם יכולים להוציא את הכסף שלכם בבלוקצ’יין השני כי החתימה שלכם תקפה על שני הבלוקצ’יינים. כמובן, למי אתם שולחים את הכסף והסכום בפועל צריך להיות בדיוק אותו הדבר, (רק כך החתימה חוקית) אבל זה עדיין יוצר בעיה.

כרגע לשני הפיצולים המתוכננים ביטקוין גולד (BTG) וסגוויטBTC1) 2X) אין הגנה מפנה תקיפת Replay בקוד שלהם. לסגוויט2X היה opt-in שזה סוג של הגנה מפני תקיפות אלה אבל בסופו של דבר הורידו אותה מהקוד. ביטקוין גולד מבטיחה הגנה מפני תקיפות Replay, אך הקוד לא נוסף למאגר Github. יכול להיות ששני הפיצולים יוסיפו גרסת opt-in או אמצעי חזק יותר של הגנה מפני תקיפת Replay לפני הפיצול.

 

ארנקים

ארנקי חומרה כדוגמת טרזור או לדג’ר וארנקי נייר הם המקומות הטובים ביותר לשמור על הביטקוין שלכם במהלך הפיצולים. עם ארנקי נייר, אפשר להשיג או לבזבז את המטבעות אחרי הפיצול על שתי הרשתות בקלות. עם ארנק חומרה, ייתכן שיהיה עליכם לחכות כדי שישתחרר כלי לתמיכה ברשת החדשה מחברת ארנק החומרה שברשותכם.

כפי שהוסבר, השארת כספים אצל חלפנים במהלך פיצול ואחריו חושפת משתמשים להחלטות החברה. ייתכן שהחלפן לא יאפשר לך להפקיד או למשוך בפרק הזמן המוגדר. בנוסף, חלפנים לא ישחררו תמיכה עבור אסימונים מפוצלים מיד אם בכלל. לדוגמה, החלפן הכי גדול בארה”ב “Coinbase” עדיין לא שחרר מהפיצול הקודם (BCH) את המטבעות של הרשת החדשה ופרסמו שרק בינואר 2018 הם ישחררו למשתמשים את המטבעות.

You might also like
Comments
טוען...